28. OBLJETNICA POČETKA RATNIH DJELOVANJA NA ZAPADNOM DIJELU BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

28. GODINA OD POČETKA RATNIH DJELOVANJA NA ZAPADNOM DIJELU BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

Na blagdan UZNESENJA BDM – VELIKA GOSPA 15. kolovoza 2019. godine u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata RH, ogranak Gornji Bogićevci, i Općine Gornji Bogićevci danas se pod nazivom „Da se ne zaboravi“ obilježena je 28 obljetnica početka ratnih djelovanja na području Zapadnog dijela Brodsko posavske županije. Ratna djelovanja na ovom području zapadne Slavonije upravo su i započela oko blagdana Velike Gospe 1991. godine, ali od tih dana započela je i četverogodišnja kalvarija stanovnika ovog kraj te progonstvo i nemilosrdni rat u kojem su četnici do temelja spalili, porušili i uništili 19 sela na zapadnom dijelu Brodsko-posavske županije.  Naselja poput Gornjih Bogićevaca su nakon VRO Bljesak nikla iz pepela, prognani stanovnici su se vratili, obnovili ognjišta i uz postupno vraćanje normalnom životu nikad nisu zaboravili svoje suborce koji su živote položili na oltar Domovine u kojoj mi danas živimo.

U sklopu obilježavanja 28. OBLJETNICE događanja u župnoj crkvi Duha svetoga služena je sveta misa, a nakon mise izaslanstva Udruga proisteklih iz domovinskog rata i Općine G.Bogićevci te PP Okučani kao i roditelja i članova obitelji umrlih nestalih i smrtno stradalih branitelja su položili vijence na spomen obilježja, prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu i poginulim hrvatskim braniteljima U Gornjim Bogićevcima. Misno slavlje i molitvu za sve poginule branitelje predvodio je župnik fra Ivo Brezović. Program je nastavljen u poslijepodnevnim satima polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom pred spomen obilježjima poginulim hrvatskim braniteljima u Kosovcu, Dubovac, na Brezinama, Trnavi i Smrtiću. Na obljetnicu su se uz članove obitelji poginulih i umrlih branitelja odazvali i predstavnici Udruga dragovoljaca iz Vrbja, Cernika, Okučana, Dragalića, Gornjih Bogićevaca, Slavonskog Broda, Zagreba, Brestovca kod Požege i Nove Gradiške.

U HSD-u prigodnim riječima pozdravili su ih i zahvalili im na dolasku predsjednik udruge domaćina Antun Zdunić te načelnik Općine Gornji Bogićevci Pavo Klarić. U ime Brodskih branitelja i 108. brigade suborce i roditelje i članove obitelji umrlih, nestalih i smrtno stradalih branitelja pozdravio je Goran Kljufas jedan od pripadnika 108. koji je s postrojbom od samih početaka rata došao braniti ovaj kraj. U ime Udruge Hrvatskih Branitelja Domovinskog rata 121. brigade pukovnije Nova Gradiška skup je pozdravio satnik u miru Damir Matošević, potom predsjednik županijske Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Jozo Bungić i predsjednik odbora za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata na Novogradiškom ratištu pukovnik u miru Adam Tomičić. Branitelji su nastavili druženje i prisjećanja na ratne dane u Hrvatskom seljačkom domu u Gornjim Bogićevcima.