DJEČJI TJEDAN u Narodnoj knjižnici i čitaonici “Grigor Vitez” Gornji Bogićevci

DJEČJI TJEDAN u Narodnoj knjižnici i čitaonici “Grigor Vitez” Gornji Bogićevci obilježen je edukativno-likovnom radionicom.

Dana 8. listopada učenici PŠ Gornji Bogićevci prekrasnom radionicom koju je organizirala NKČ “Grigor Vitez’ G. Bogićevci, a osmislile učiteljice Kristina Turkalj i Marijana Bogdanović obilježili su Dječji tjedan koji ove godine započeo 6. listopada, a završava 12. listopada 2025. godine.

Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija Saveza društva “Naša djeca” Hrvatske i osnovnih društava te aktivnost posve posvećena djeci. Svake godine svojim programskim sadržajima i akcijama Dječji tjedan obuhvaća sve više djece i odraslih u gradovima i općinama gdje djeluju osnovna društva “Naša djeca”.

Ciljevi Dječjeg tjedna su usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, organizirati u tim danima posebne i prigodne odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu, pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece, kao i poticati volonterski, društveni i sttučni rad odraslih s djecom, te aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

Ove godine imamo Obljetničku godinu Saveza DND, 75 godina od osnutka. Glavna tema ovogodišnjeg Dječjeg tjedna je EMPATIJA. Empatija kod djece je sposobnost prepiznavanja, razumijevanja i dijeljenja tuđih emociha, kao i reagiranja na te emocije s brigom i suosječanjem. Ključna je za razvoj zdravih socijalnih odnosa, pomaže djeci da se povežu s drugima, pokažu manje agresije i lakše se snalaze u socijalnim situacijama.

Tako su naši prekrasni učenici kroz ovu radionicu pokazali svoje osjećaje, usmeno, komunikacijom i kroz slikanje.

Hvala učenicima i učiteljicama!

JESENSKA RADIONICA

U Narodnoj knjižnici i čitaonici “Grigor Vitez” Gornji Bogićevci održana je kreativna JESENSKA RADIONICA s učenicima PŠ Gornji Bogićevci i njihovim učiteljicama Marijanom Bogdanović i Kristinom Turkalj. Kako je jesen kalendarski stigla 23. rujna u svojem šarenom i izdanju tako je malo zavirila i u našu knjižnicu gdje su se vesela dječica družila i na svoj način izradila prekrasne životinjice od jesenskog lišća. Šarenilo jesenskih boja djecu je potaklo na izradu životinja koje susreću u svom svakodnevnom okruženju, ali i onih koje su vidjeli samo u knjigama. Tako su nastali vukovi, zečevi, šišmiši, ježevi, mačkice, ribice… Izložba nastalih učeničkih radova postavljena je u našoj knjižnici.

Hvala vam kreativna dječice i hvala vašim učiteljicama na dolasku i suradnji.

Radionicu organizirala, osmislila i vodila Jasminka Klarić, voditeljica knjižnice!

4. SJEDNICA OV-A OPĆINE GORNJI BOGIĆEVCI

ODRŽANA 4.SJEDNICA OPĆINSKOG VIJEĆA GORNJIH BOGIĆEVACA

30.rujna 2025.godine je održana 4. sjednica OV Gornjih Bogićevaca. Na početku sjednice bilo je puno aktualnih pitanja od strane vijećnika upućenih načelnici Aleksandri Zdunić.

Zdunić je akt.sat započela sa temom izgradnja dječjeg igrališta u Trnavi. Na tom projektu se intezivno radi i provedena je javna nabava.Zatim je naglasila kako je uspostavljena suradnja sa CTR-om iz Slavonskog Broda te su se javili na natječaj za sufinanciranje projekta izgradnje vodokomunalne infastrukture odnosno sufinanciranje troškova projekta odvodnje u Dubovcu kojeg je objavilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.

U nastavku sjednice jednoglasno su preostale dvije točke dnevnoga reda kao što je Program dodjele potpora male vrijednosti poljoprivrednicima i Polugodišnje izvršenje proračuna za 2025. godinu.

Pročelnica Ana Šagovac je rekla kako je Općinu Gornji Bogićevci u protekloj godini zahvatila prirodna nepogoda suša koja jer uzrokovala značajne štete u poljoprivredi.Poljoprivredna gospodarstva koja su pretrpjela štetu od prirodnih nepogoda u 2024. godini mogla su ostvariti djelomičnu naknadu štete iz Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda u 2024. godini (osim prirodne nepogode suše), Programa potpore za nadoknadu štete proizvođačima šećerne repe iz 2024. godine, Mjere 23 „Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima koji su posebno pogođeni prirodnim nepogodama“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020., Programa potpore poljoprivredne sektore pogođene nepovoljnim klimatskim prilikama i prirodnim nepogodama u 2024. godini te drugim programima.

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj 4. rujna 2025. godine donesena je Odluka Vlade Republike Hrvatske o pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodne nepogode suše na području Općine Gornji Bogićevci iz 2024. godine kojom se odobrava pomoć u ukupnom iznosu od 5.000.000,00 eura za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodne nepogode suše na prinosima za 2024. godinu.Potpore se dodjeljuju jednokratno a sredstva pomoći će se isplatiti prihvatljivim korisnicima do 31.prosinca 2025.godine.

Nakon opširnijeg izvještaja pročelnice Šagovac uslijedila je najvažnija točka dnevnoga reda Polugodišnje izvršenje proračuna za 2025. godinu.Naime kako je rečeno na sjednici u razdoblju od 01.01.2025.-30.06.2025. ukupni prihodi primitci ostvareni su u iznosu od 511.274,63EUR što je za 19,80% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine,razlog tomu je ponajviše povećanje prihoda od upravnih i administrativnih pristojbi te prihoda od poreza.U izvještajnom razdoblju u 2025.godini ostvareno je 455.988,80EUR rashoda i izdataka,što je za 15,30% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Kako nije bilo primjedbe na polugodišnji izvještaj i ova točka dnevnoga reda je također jednoglasno usvojena.

IZVOR: Radio Bljesak

3. SJEDNICA OV-a Općine Gornji Bogićevci

ODRŽANA 3. SJEDNICA OV-a GORNJI BOGIĆEVACA

Sinoć 25. kolovoza 2025. godine je održana 3. sjednica Općinskog vijeća Općine Gornji Bogićevci. I. izmjene i dopune proračuna Općine Gornji Bogićevci za 2025. godinu sa pripadajućim programima nakon kraće rasprave su ipak usvojene. Rasprave je bilo u skoro svakoj točki dnevnoga reda, posebice u aktualnom satu. Postavljeno je i puno aktualnih pitanja načelnici na koja je ona davala konkretne odgovore, a posebno su se izdvojile teme vezane uz aktualne projekte na području Općine.

Između ostalog, načelnica Aleksandra Zdunić je istaknula kako je u tijeku projekt izgradnje dječjeg igrališta kod doma u Trnavi za koji je pri kraju postupak javne nabave. Postupak javne nabave za modernizaciju javne rasvjete je završen. Nakon radova zabilježeni su problemi s osiguračima u Ratkovcu i Trnavi, ali su kvarovi otklonjeni. Kada je u pitanju Projekt dječjeg vrtića, proračunska stavka je smanjena sa 1.000.000,00 € na 50.000,00 €.

Naravno razlog je nemogućnost ishođenja građevinske dozvole zbog predviđene prometnice na lokaciji iza Matične škole Gornji Bogićevci. Kako izmjene prostornog plana u veljači nisu riješile problem potrebno je ponovno pokrenuti postupak. Kako je rok završetka 30. lipnja 2026. što je nemoguće realizirati odustalo se od tog natječaja, ali se nastavlja  postupak ishođenja dozvole i planirana je prijava na budući natječaj. Vezano uz Društveni dom u Smrtiću, Zdunić je naglasila kako je nadstrešnica završena, naručen je metalni stol i klupe i već ovaj tjedan se postavlja video nadzor zbog čestog nereda i odlaganja smeća. Brojna su pitanja riješena koje su vijećnici na prošloj sjednici postavili načelnici, među ostalim i pitanje o vodoodvodnji u Dubovcu.

Radovi bi trebali na sustavu biti završeni krajem listopada 2025. Izgradnja uređaja za pročišćavanje neće biti gotova u ovoj godini već sredinom 2026. jer izvođač radova sve mora vratiti u prvobitno stanje, posebice pješačku stazu u Dubovcu. Zdunić je za kraj aktualnog sata još rekla kako su imali i tri zahtjeva za opremanje novorođenčadi i sredstva su isplaćena po obitelji u iznosu od 300,00 €. Kako je bilo puno toga što se napravilo i riješilo u samo 3 mjeseca mandata nove načelnice na red su došle i I. izmjene i dopune proračuna Općine Gornji Bogićevci za 2025. godinu sa pripadajućim programima. Pročelnica Ana Šagovac je rekla kako proračun za 2025. sukladno prvim izmjenama i dopunama iznosi 1.847.599,04 €, a to čini zbroj prihoda od poslovanja 1.761.099,04 € te primitaka od financijske imovine i zaduživanja u iznosu 86.500,00 €. U isto vrijeme preneseni manjak prihoda iz 2024. iznosi 206.068,80 €, a on će se pokriti viškom prihoda u 2025. godini. Planiran je i izdatak za otplatu kratkoročnog kredita (beskamatni zajmovi jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i namirenje nedostajućih sredstava jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave za povrat poreza na dohodak u razdoblju 2020.-2025.) u iznosu od 86.500,00. 

U nastavku sjednice I. izmjene i dopune proračuna Općine Gornji Bogićevci sa svim pripadajućim programima su usvojeni. Vijećnici su do kraja sjednice većinom glasova usvojili Odluku o sufinanciranju troškova prijevoza učenika srednjih škola za novu školsku godinu. Odluku o utvrđivanju ništavosti odluke o prijenosu prava vlasništva nad komunalnom vodnom građevinom za javnu odvodnju. Odluku o prijenosu prava služnosti nad komunalnom vodnom građevinom za javnu odvodnju kao i Odluku o utvrđivanju naknade troškova i nagrada za rad članova Vijeća srpske nacionalne manjine Općine Gornji Bogićevci.

Pod točkom Različito govorilo se i o nabavci novog (polovnog) vozila iz Njemačke za potrebe DVD-a Gornji Bogićevci jer je vozilo s kojim se koriste i idu na intervencije u jako lošem stanju i opasno za život i samih operativaca, ali i mještana. O ovoj temi će se govoriti na sljedećoj sjednici Vijeća.

Izvor: Radio Bljesak

“Da se ne zaboravi” – 34. obljetnica početka ratnih djelovanja na ZAPADNOM DIJELU BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

“DA SE NE ZABORAVI” – U GORNJIM BOGIĆEVCIMA OBILJEŽENA 34. OBLJETNICA POČETKA RATNIH DJELOVANJA NA ZAPADNOM DIJELU ŽUPANIJE BRODSKO-POSAVSKE G.Bogićevci 15.08.2025.

Povodom obilježavanja 34. obljetnice od početka ratnih djelovanja na zapadnom dijelu Brodsko-posavske županije danas su članovi Udruge dragovoljaca Domovinskog rata ogranak Gornji Bogićevci,predstavnici Općine Gornji Bogićevci te mještani polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom odali počast poginulim hrvatskim braniteljima. Učinili su to kod spomen obilježja u naseljima Trnava, Smrtić, Kosovac , Dubovac te naTrgu hrvatskih branitelja središtu Gornjih Bogićevaca.

U crkvi Duha Svetoga misu za poginule branitelje iz G.Bogićevaca je služio župnik fra Mario Radman. U nadahnutoj propovijedi je među ostalim rekao kako sve više težimo biti moderni ljudi koji zaboravljaju duhovnost i istinsku vjeru te pozvao vjernike da se ugledaju na Isusovu i našu Majku koja je bez trunka sumnje povjerovala i kako joj je Elizabeta rekla „Blažena ti što povjerova“.

Ne smiju nas trenutne teškoće odvratiti od vjere i spasenja. Fra Mario je predvodio i molitvu kod spomen obilježja poginulim braniteljima i mještanima Gornjih Bogićevaca. Lijepo je bilo vidjeti punu župnu crkvu u kojoj su vjernici tražili Gospin zagovor i molili za poginule branitelje iz svog mjesta. Na blagdan Velike Gospe,odnosno Svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije prije 34 godine počela su prva ratna djelovanja na zapadnom dijelu BPŽ-e, iako je napetosti i provokacija bilo puno ranije, ali od tih dana je počela i četverogodišnja kalvarija stanovnika Gornjih Bogićevaca, Okučana, Dragalića i okolnih naselja.

Uslijedili su progonstvo i nemilosrdni rat u kojem su četnici do temelja spalili i uništili 19 sela na zapadnom dijelu naše županije. Kroz povijest i u Domovinskom ratu u borbi za Hrvatsku državnost poginulo je 130 mještana Gornjih Bogićevaca. Nakon Bljeska – branitelji i njihove obitelji su se vratili u Bogićevce – počela je obnova i na zgarištima starih, nikle su nove kuće. Dani ponosa i slave se ne smiju zaboraviti, a preživjeli Bogićevljani nisu i neće zaboraviti one koji su im omogućili povratak na ognjišta. U Hrvatskom seljačkom domu održan je prigodni program .

Uz domaćine ,nazočni su bili branitelji iz brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata iz Nove Gradiške, Okučana, Nove Kapele, Cernika, Požeškog Brestovca, izaslanik župana BPŽ Danijela Marušića županijski pročelnik za gospodarstvo i poljoprivredu Željko Burazović, saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović, zamjenica gradonačelnika Nove Gradiške Sabina Vlaović te načelnik Okučana Aca Vidaković i predsjednik OV-a Ivica Pivac kao i predstavnici PP Okučani i DVD-a Gornji Bogićevci.

Predsjednik UDVDR ogranka GB Ante Zdunić je pozdravljajući nazočne naglasio kako su svi branitelji praktički sa stadiona NK „Slobode“ krenuli u obranu ovog kraja s lovačkim puškama i bez adekvatne opreme , naoružanja ili vojne obuke .

Nažalost nisu se uspjeli tih prvih dana oduprijeti agresoru koji je bio do zuba naoružan i brojčano jači te je uslijedilo povlačenje prema Novoj Gradiški. Međutim svi od reda su se okupili u postrojbe HV i policije te su nakon četverogodišnjeg progonstva i patnje, gledanja sa Psunja spaljenih domova i uništene infrastrukture uspjeli u „Bljesku“ osloboditi svoja ognjišta, obnoviti ih i vratiti se koliko toliko normalnom životu. Nikada nisu zaboravili svoje suborce koji su živote položili na oltar Domovine.

U ime Općine Gornji Bogićevci nazočne je pozdravila i načelnica Aleksandra Zdunić te čestitala članovima udruge na dostojanstvenom prisjećanju na poginule suborce , na Domovinski rat i okolnosti na ovom prostoru 90-tih godina.

U sklopu obilježavanja obljetnice bit će održan i 5. memorijalni turnir u organizaciji NK Sloboda GB.

Predsjednik kluba Željko Klarić rekao nam je kako i na taj način odaju počast svim poginulim braniteljima.

Tekst i fotografije: Radio Bljesak

5. Memorijalni turnir u čast smrtno stradalih hrvatskih branitelja – nogometaša NK “SLOBODA” Gornji Bogićevci

Dana 15.8.2025. godine i dana 16.8.2025. godine na stadionu Brezine Gornji Bogićevci NK “SLOBODA” Gornji Bogićevci održalo je 5. Memorijalni turnir u čast smrtno stradalih hrvatskih branitelja – nogometaša NK “SLOBODA” Gornji Bogićevci na kojemu su održane nogometne utakmice.

Gosti su bili NK “SOKOL” Orubica, NK “SOKOL” Rajić, NK “SLAVEN” LJupina i domaćin NK “SLOBODA” Gornji Bogićevci. Prije održavanja samih utakmica položeni su vijenci i zapaljene svijeće smrtno stradalim hrvatskim braniteljima – nogometašima NK “SLOBODA” Gornji Bogićevci.

Predstavnici branitelja, izaslanstvo Brodsko-posavske županije, načelnica Općine Gornji Bogićevci sa suradnicima, predsjednik OV-a Općine Gornji Bogićevci i predsjednik NK “Slobode” Gornji Bogićevci, brojni nogometaši i mještani Općine Gornji Bogićevci odali su počast i molili za pokojne branitelje – nogometaše. Blagoslov je dao i opijela izmolio fra Mario Radman – župnik Župe Svetog Duha Gornji Bogićevci.

A zatim su nogometaši odigrali svoje utakmice, a završna svečanost dodjele pehara, priznanja i večera za sve sudionike i goste održana je 16.8.2025. u hrvatskom seljačkom domu u Gornjim Bogićevcima.

LJETNA ČAJANKA u Narodnoj knjižnici i čitaonici “Grigor Vitez” Gornji Bogićevci

U narodnoj knjižnici i čitaonici „Grigor Vitez“  Gornji Bogićevci održana

“LJETNA ČAJANKA” uz prekrasne stihove Evice i Stjepana

Narodna knjižnica i čitaonica “Grigor Vitez” Gornji Bogićevci organizirala je 11. kolovoza 2025. godine tradicionalnu čajanku, ali po prvi put ljetnu čajanku. Prekrasno književno večer i druženje za sve ljubitelje lijepe poezije i stihova koje je spojilo i „mlado i staro“ i „veliko i malo“. Ljetna čajanka imala je posebne, naše domaće i drage goste koji su bili moderatori ovoga susreta Evica Kraljić i Stjepan Dukanović. Svima nama jako dobro poznati i cijenjeni autori čije je stvaralaštvo nosi bogatu književnu vrijednost i povijest te ostavlja snažan emotivni pečat na sve nas koji volimo knjigu, knjižnicu i književnost.

Evica Kraljić, naša draga i velika pjesnikinja, slikarica, velika talentirana umjetnica koja iza sebe oma bogatu stvaralačku povijest i karijeru, višestruko nagrađivana za svoja kako književna djela tako umjetnička slikarska. Naša draga i vjerna gošća koja se uvijek odaziva na naše pozive i svaki put nas ugfodno iznenadi sa svojoj umjetničkom dušom i predivnim stihovima.

Stjepan Dukanović, naš „Štefo“ kako ga svi zovemo, Bogićevljanin i naš vjerni posjetitelj, poznat po svojim autorskim djelima: monografiji „Sve naše godine“, dokumentarnoj knjizi „Istočno od pakla / Bogićevljanski memento“ i posljednjem romanu “Rulet”, predstavio se ovaj put u drugačijem svjetlu i načinu pisanja i izražavanja, kroz predivne – ljubavne pjesme koje su sve nas ostavile bez riječi i oduševile.

Brojni mještani i vjerni pratitelji stvaralaštva ovo dvoje divnih ljudi Evice i Stjepana imali su večer za pamćenje i uživanje u prekrasnim stihovima i predivnoj poeziji i u upravo zbog takvih divnih susreta i manifestaciji vole knjižnicu, a ja svoj posao.

U predivnoj atmosferi i predivnim stihovima održana je još jedna čajanka, ne jesenska, niti zimska, niti proljetna, već po prvi put ljetna i kakva bi to bila čajanka bez „čaja“ naravno, ne toplog već hladnog – ledenog i ukusne kolačiće vrijednih naših domaćica.

Tako je knjižnica još jednom opravdala svrhu svoga rada i postojanja i pokazala kako nije samo mjesto za podizanje knjiga već mjesto okupljanja, susreta, ljepote stvaralaštva i druženja.

I evo već sada krećemo s pripremama za novu čajanku i to jesensku, s novim gostima, novim stihovima, novim samozatajnim pjesnicima i stvaraocima lijepe riječi.

Fotke: Radio Bljesak

Projekt MODERNIZACIJE JAVNE RASVJETE Općine Gornji Bogićevci

PROJEKT MODERNIZACIJE JAVNE RASVJETE OPĆINE GORNJI BOGIĆEVCI

Dana 7. lipnja 2024. godine potpisan je Ugovor o financiranju projekta MODERNIZACIJA JAVNE RASVJETE OPĆINE GORNJI BOGIĆEVCI koji je sklopila Općina Gornji Bogićevci i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnim manjinama. Cijena ugovorenih radova (s PDV-om) je 236.047,50 eura.

Cilj projekta je poboljšanje komunalne infrastrukture, zaštita okoliša i energetska učinkovitost uz zadovoljavanje zahtjeva norme HRN EN 13201:2016 i Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja (NN 14/19), kroz modernizaciju javne rasvjete. Cilj projekta ostvaren je zamjenom dosadašnjih natrijevih žarulja sa novim led lampama koje predstavljaju čistu rasvjetu bez zagađenja koja doprinosi značajnoj uštedi energije u odnosu na dosadašnje žarulje.

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije sufinancira projekt do najvišeg ukupnog iznosa od 45.000,00 eura ( uključen je PDV ). Sredstava za provedbu Programa osigurana su u „Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcijama za 2025. i 2026. godinu“ (NN 149/23) na aktivnosti K68004446 – Poboljšanje infrastrukture na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina.

Sve planirane aktivnosti na projektu ( javna nabava i izbor izvođača radova; elektromontažni radovi – zamjena rasvjetnih tijela i zamjena upravljačkih ormarića) su izvršene, ugrađeno je 376 led lampi i 11 upravljačkih ormarića na trafostanice i postojeću mrežu javne rasvjete. Ugrađene LED svjetiljke su dugog vijeka trajanja, projektirani vijak uporabe elektroinstalacije je 20 godina za rasvjetu i 20 godina za električni razvod. Sav korišteni materijal kod izvođenja instalacija odgovara postojećim propisima i standardima. Radovi su izvršeni točno po nacrtu i opisu po uputama projektanata i nadzornog organa. U proračunu Općine predviđena su sredstva za redovno održavanje čime se osigurava dugoročna funkcionalnost i ekološka održivost.

2. SJEDNICA OV-a Općine Gornji Bogićevci

ODRŽANA 2. SJEDNICA OV-A GORNJIH BOGIĆEVACA

8. srpnja održana je 2. sjednica Općinskog vijeća Općine Gornji Bogićevci. Tijekom aktualnog sata, načelnica Aleksandra Zdunić izvijestila je vijećnike o aktivnostima koje su provedene na području općine od posljednje sjednice. Naglasila je kako je na dužnost stupila 06. lipnja 2025. god te je zatečeno stanje na računu bilo u minusu 49.092,84 €.

Zdunić je dodala kako su svi u općini u proteklih mjesec dana naporno radili , kontaktirali sve izvođače radova na projektima koji su u provedbi kako bi utvrdili do koje faze su realizirani i koji su daljnji planovi . Vijećnici su bili izuzetno aktivni te postavili jako puno pitanja, većinom vezanih uz održavanje komunalne infrastrukture, načelnica je strpljivo odgovarala i rekla kako će nastojati u što kraćem roku poduzeti konkretne korake.

Do kraja sjednice, većinom glasova usvojene su sljedeće odluke: o raspodjeli sredstava političkim strankama i izmjeni prethodne odluke, o osnivanju i imenovanju općinskog povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda, o izmjeni sastava povjerenstva za zakup i prodaju državnog poljoprivrednog zemljišta na području Općine Gornji Bogićevci, o visini volonterske naknade za načelnicu, o imenovanju vršitelja dužnosti ravnatelja knjižnice, te o osnivanju povjerenstva za dodjelu financijske pomoći za rješavanje stambenih pitanja na području Općine.

Tekst i fotografije: Bljesak Okučani

Obilježena 30. obljetnica VRO Oluja povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti

IZASLANSTVO OPĆINE GORNJI BOGIĆEVCI I BROJNI BRANITELJI OBILJEŽILI 30. OBLJETNICU VRO OLUJA;

Održana sveta misa, položeni vijenci i odana počast žrtvama Domovinskog rata. Povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja, predstavnici Općine Gornji Bogićevci jučer 4. kolovoza 2025.godine svečano su obilježili 5. kolovoza – dan kada je prije 30 godina započela Vojno-redarstvena operacija “Oluja”. U sklopu obilježavanja, u župnoj crkvi Duha svetoga služena je sveta misa za sve poginule i nestale hrvatske branitelje. Svetu misu predvodio je fra Mario Radman, koji je u propovijedi istaknuo važnost duhovne snage i vjere u najtežim trenucima. – Naši su vjernici u najtežim danima nosili krunicu oko vrata i tako bili s Bogom. Vjera ih je vodila kroz tamu rata i davala im snagu da izdrže – poručio je fra Radman. Nakon mise, izaslanstvo Općine, zajedno s mještanima i udrugama proizašlim iz Domovinskog rata, položili su vijence i zapalili svijeće kod spomen-obilježja, odajući počast poginulim braniteljima i civilnim žrtvama rata. Načelnica Općine Gornji Bogićevci, Aleksandra Zdunić tom je prigodom istaknula: – Danas se prisjećamo svih onih koji su dali živote za našu slobodu. U tim su presudnim trenucima vjera i zajedništvo bili snaga našeg naroda. I danas, više nego ikad, moramo čuvati te vrijednosti. Obilježavanje je proteklo u dostojanstvenoj uz zajedničku molitvu, na kraju svečanosti i pjesmu „Rajska djevo kraljice Hrvata“, zahvalnost i ponos na povijesnu pobjedu hrvatske vojske i policije.

Tekst i foto: Bljesak, Okučani