Zajednička skupština tri Udruge: KUD-a “Starča”, DŠR “Šport za sve” i Udruge umirovljenika

  • by

Tekst i foto: RADIO BLJESAK

Trojnu godišnju skupštinu održali su u subotu 15. veljače članovi KUD-a Starča, Društva za sport i rekreaciju „Sport za sve“ i Udruge umirovljenika Gornjih Bogićevaca. I ove godine tri društva na jednoj svečanosti i organizatori su opet pogodili. Činjenica je da su članovi ove tri udruge isprepleteni aktivnostima članstvom i brojnim drugim vezama pa je bilo logično i smisleno organizirati zajedničke skupštine. Veliki broj gostiju se odazvao na svečanost. Predsjendica KUD-a Starča Mara Klarić je vodila konferansu , a nakon što su članovi verifikacijskih komisija potvrdili kako sve udruge imaju na skupštini dovoljan broj članova za pravovaljane odluke , izvješće o radu Udruge umirovljenika Gornjih Bogićevaca je podnijela je predsjednica Milka Račman. Ona je među ostalim rekla da su tijekom 2019. godine uspostavili čvršću suradnju s maticom umirovljenika i dodala kako rade na tome da se povežu još više i s ostalim udrugama umirovljenika na području županije i RH ali i s ostalim udrugama s područja općine te dodala kako je riječ o najskromnijem društvu jer su zadovoljni ako su zdravi, ako ih poštuju i vole njihova djeca i najmiliji ako ih prihvaća njihova sredina i ako mogu otići na svetu misu i probu pjevanja. Sve ih to čini sretnima i zadovljnim osobama rekla je Račman i naglasila kako su u 2019. godini bili na 5 izleta , a osnovali su i zbor s kojim su nastupili u Križevcima i na Božićnom koncertu u G.Bogićevcima . Već su dogovorili niz nastupa i očekuju da im se iz redova umirovljenih Hrvatskih branitelja pridruže svi oni koji to da sada nisu učinili. Iz financijskog izvješća je vidljivo da se uistinu radi o brižnoj udruzi jer su uz navedene aktivnost ako i uspjeli uštediti dio sredstava. Ostvarili su ukupne prihode u iznosu od 19.973,28 Kn i rashode u iznosu od 16.543,99 Kn te su godinu završili pozitivno s 3.429.29 Kn. Izvješće nadzornog odbora podnio je Ivan Siladi te rekao kako je udruga tijekom 2019. poslovala sukladno zakonskim odredbama.Sva su izvješća jednoglasno usvojena.
Izvješće o radu Društva za sport i rekreaciju „Sport za sve „ je podnijela predsjednica Marijana Bogdanović koja je naglasila kako je početak godine započeo sportski uz druženje i održavanje dva turnira u belotu .Odazvali su se na dvoje seoske igre u organizaciji prijateljskih društava Salinovec i Dobretići u BiH i dodala kako je održnana i tradicija lokalnog festivala a ujedno su u suradnji s KUD-om Starča ugostili KUD Rudar iz Lukavca . Nadaju se kako će u 2020. moći realizirati još više gostovanja.Društvo je u 2019. godini ostvarilo ukupne prihode u iznosu od 31.628,39 te rashode u iznosu od 12.056,97 i poslovalo pozitivno s prenesenih 19.518,52 Kn u 2020. godinu. I predsjednica NO-a Jasminka Klarić je rekla kako je društvo tijekom protekle godine funkcioniralo sukladno zakonskim propisima . I ova su izvješća jednoglasno usvojena. Izvješće o radu KUD-a Starča je podnijela predsjednica Mara Klarić te naglasila kako je tijekom protekle godine bilo puno aktivnosti i dodala kako je nastavljeno školovanje voditeljice dječje i odrasle folklorne skupine koja je išla na zimsku i ljetnu školu folklora.Održana je svečana skupština , organizirali su dječju i pokladnu zabavu za odrasle , organizirali tucijadu za Uskrs i dodala kako su gostovali u emisiji HRT-a „Lijepom našom „ u Okučanima , a također su gostovali ukupno 8 nastuoa u RH s svim folklornim slupinama te su išli u BIH na 3 nastpa i turneju u Bugarskoj na Crnom moru i brojne druge nastupe. Proveli su i opravdali dva projekta prema Ministarstvu kulture i odradili školovanje koreogafa a u posebno su ponosni na projekt javnih radova s općinom u kojem su zaposlili 3 žene na puno radno vrijeme na punoi radno vrijeme . Kud je po završetku projekta postao bogatiji za 10 kompleta ženskih bunjevačkih nošnji 8 kompleta ženskih ukrajinskih nošnji 10 kompleta ženskih nošnji za Pokuplje te treger šoseve i brojne suvenire i čarape . Predsjednica je naglasila kako su u partnerstvu s DŠR Sport za sve uz seoske igre organizirali i folklorno veče te nastupili na Božićnm koncertu u organizaciji Narodne knjižnice i čitaonice Grigor Vitez. Klarić je rezimirala kako se tijekom protekle godine uistinu vrijedno radilo a tako će biti nastavljeno i u 2020. s naglakom na školovanju kadra i opremanju KUD-a nošnjama,obućom i instrumentima. Vidljivo je da su se javljali na natječaje i proveli projekte u kojima su mimo dotacije iz općinskog proračuna ostvarili više od 50.000 Kn. Izrazila je zadovoljstvo kako angažmanom članova tako i pomoći i suradnji s općinom i ostalim udrugama s područja općine . Predsjednica je zatim pročitala i financijsko izvješće te rekla kako je KUD poslovao pozitivno i u 2020 godinu prenio 24.149,19 Kn. Ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 121.291,06 Kn i rashodi od 97.141,87 kn . U ime NO izvješće je podnijela Gina Peterle te konstatirala kako je u 2019. godini udruga poslovala sukladno zakonskim propisima. I ova su izvješća usvojena jednoglasno a zatim je predsjednica Klarić rekla kako zbog brojnih aktivnosti u ostalim udrugama i angažmanu na poslu te premorenosti daje ostavku na mjesto predsjednice a i dio uprave iz objektivnih razloga te zamolila predsjednicu kandidacijske komisije Jasminu Čižmadiju da podnese izvješće o kandidaturi za novog predsjednika i upravu. Za novog predsjendika KUD-a Starča izabran je Ivica Lopar , njegoa zamjenica je Renata Trčić, blagajnica Dragana Knežević, a nove člnice upravnog odbora su Jasminka Klarić i Dajana Kokotović.
Prijedlozi su jednoglasno usvojeni a novoizabrani predsjednik Ivica Lopar se zahvalio na ukazanom povjerenju i zatražio podršku kako uprave tako i svih članova. Među brojnim gostima su bili predstavnici NK „Sloboda“ , UDVDR-a GB , DVD-a GB , Šahovskog.kluba „Bedem“ Društvo za port I rekreaciju “Stažnjevec” , KUD “Grigor Vitez” iz Okučana , Udruga Posavljaka Okučani, KUD Tkanica HKUD-a Trenk NG , KUD-a Dragalić, Folklornog ansambla mladih NG , KUD-a Pougarje iz Daruvarskog Brestovca, te načelnik Gornjih Bogićevaca Pavo Klarić i župnik župe Duha Svetoga Fra Ivo Brezović. Svi su oni dali potporu u radu društvima, a na kraju ove zajedničke skupštine nazočnima se obratio i Pavo Klarić, načelnik općine Gornji Bogićevci i među ostalim čestitao novoizabranim članovima KUD-a Starča i predsjedniku Loparu te reako da će svim društvima općina biti potpora. Financijska situacija je dobra rekao je Klarić te dodao kako očekuje podršku svih članova društava u radu i poboljšanje društvenih aktivnosti općine Gornji Bogićevci koje su i u ovom trenutu na zavidnoj razini. .Zahvalio je svim prijateljskim udrugama s područja županije i onima koji su “potegli” dobar dio puta kako bi zajedno sa svojim prijateljima u Bogićevcima bili na godišnjoj skupštini. Blagoslov i čestitke uputio je i župnik fra Ivo Brezović a domaćini i njihovi gosti su nastavili druženje na ovoj jedinstvenoj trojnoj skupštini uz večeru i glazbu .